Wakacyjna praca badawcza

Praca badawcza realizowana przez uczniów w czasie wakacji, połączona z aktywnym wypoczynkiem.

W dniach 22.07 – 27.07 2002 zostanie zorganizowana w Szkole Podstawowej półkolonia dla dzieci, które nigdzie nie wyjeżdżają na wakacje. Uczniom zapewni się gorący posiłek, ciekawy i twórczy sposób spędzenia czasu oraz aktywny wypoczynek. Na półkolonii realizowany będzie projekt badawczy pt. Moja wieś.

Cel strategiczny

Przygotowanie uczniów i nauczycieli do realizacji regionalnej ścieżki międzprzedmiotowej metodą projektu w roku szkolnym 2002/2003.

Cele operacyjne

• wyzwalanie inicjatywy i aktywności, kształcenie umiejętności pracy w zespole;
  • uczenie dokładnej pracy i odpowiedzialności za jej wykonanie;
  • rozwijanie umiejętności w posługiwaniu się technologiami informacyjnymi;
  • zdobywanie wiedzy o regionie i jego mieszkańcach, budzenie i rozwijanie uczuć lokalnego patriotyzmu;
  • utrwalanie nawyków estetycznych;
  • propagowanie aktywnych form wypoczynku.

Uczestnicy projektu

Nauczyciel informatyki, nauczyciel przyrody, nauczyciel wychowania fizycznego, nauczyciel języka polskiego, zespoły dzieci wymieszane wiekowo. Koordynator projektu: nauczyciel informatyki.

Realizacja projektu

• sformułowanie celów i tematu projektu;
  • przydzielenie zadań uczniom i nauczycielom;
  • ustalenie metod i form pracy;
  • określenie formy prezentacji;
  • umieszczenie raportu o wstępnej fazie realizacji projektu na własnej stronie www szkoły.

Zadania do wykonania

• dla grupy I Historia Białego Kościoła;
  • dla grypy II Środowisko naturalne wsi;
  • dla grupy III Mapka terenu i okolic;
  • dla grupy IV Ważne obiekty we wsi;
  • dla grupy V Mieszkańcy Białego Kościoła.

Opracowanie zgromadzonego materiału

• założenie teczek tematycznych;
  • zbieranie fotografii;
  • skanowanie zdjęć;
  • przepisywanie opracowań na komputerze;
  • zredagowanie materiałów w postaci albumu.

Harmonogram zajęć

1. 22.07.2002 – podział na grupy, zapoznanie z tematem, celami i formami pracy przy projekcie, zajęcia sportowe, obiad, zbieranie materiałów, rekreacja z komputerem;
  2. 22.07.2002 – wyjście na strzeżone kąpielisko lub w przypadku złej pogody wyjazd na basen do Bielawy, obiad, rekreacja z komputerem;
  3. 22.07.2002 – wyjazd do pracowni internetowej, obejrzenie stron www o Białym Kościele, Dębnikach i Strzeline, obiad, zajęcia sportowe;
  4. 22.07.2002 – wycieczka po okolicy, obiad, zbieranie materiałów, rekreacja z komputerem;
  5. 22.07.2002 – zajęcia sportowe, obiad, redagowanie tekstów za pomocą komputera, rekreacja z komputerem;
  6. 22.07.2002 – wyjście na strzeżone kąpielisko lub w przypadku złej pogody zajęcia sportowe w sali, obiad, prezentacja zebranych i zredagowanych za pomocą komputera materiałów, przyznanie nagród za wyróżniające się prace.

Środki dydaktyczne

Zestaw komputerowy, SDI lub NEOSTRADA (umożliwi przekształcenie pracowni komputerowej w internetową), papier biały i kolorowy, atrament, aparat cyfrowy.

Ten wpis umieszczono w kategorii Szkoła podstawowa i otagowano . Dodaj jako zakładkę ten link.