Opis ciekawej trasy pieszej Biały Kościół – Gębczyce

Tekst pochodzi z książki [Strzelin i Wzgórza Strzelińskie] – Stanisław Strauss, Ossolineum, 1981 r.

Szlak żółty i częściowo bez znaków. 5 km – 1:45 godz.

Od stacji kolejowej idziemy w prawo ścieżką dla pieszych, biegnącą na płn., równolegle do linii kolejowej i dochodzącą do szosy. Na szosie w prawo na wsch. przecinamy rzekę Oławę i dochodzimy do miejscowości Biały Kościół. Dalej przez wieś. Przy przystanku PKS droga skręca w prawo w dół na płd. Idziemy prosto na wsch., mijamy po lewej kościół, nieco dalej zalane wodą wyrobisko dawnego kamieniołomu. Naprzeciwko, po prawej, dobry punkt widokowy. Dalej idziemy prosto. Koniec drogi asfaltowej. Po klikuset metrach, przy skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo w dół na płd. Dochodzimy do szosy za wsią Gębczyce, skręcamy w lewo. Stąd po około 150 m skręcamy w prawo, na polną drogę obchodzącą z lewej staw – zalane wyrobisko nie eksploatowanego złoża kaolinu. Wkraczamy w liściasty las, ostro skręcamy z tej drogi w lewo, omijając z prawej teren kamieniołomu granitu w Gębczycach. Przekraczamy, na podmokłym gruncie, leniwie płynący potok, posuwając się równolegle do krawędzi lasu w kierunku płd.-wsch. Po chwili skręcamy w prawo, na drogę dochodzącą z płn. i następnie w lewo. Dochodzimy do kolejnej drogi leśnej i skręcamy w nią w prawo. Dalej prosto na płd., po czym, gdy ujrzymy dwa stare piece wapiennicze, ostry skręt w lewo. Śladem ścieżki, wiodącej zakosami, dochodzimy do dwóch zalanych wodą kamieniołomów wapieni. Dotąd 1:45 godz.

Ten wpis umieszczono w kategorii Prasa i literatura i otagowano . Dodaj jako zakładkę ten link.