Raj nie tylko dla wędkarzy

Słowo Polskie, numer 36/2002 Słowo Polskie

Numer 36/2002r.
Bezpłatny dodatek gazety Turystyka. Opisane jest w nim gospodarstwo agroturystyczne Państwa Dubaniowskich. Oryginał do ściągnięcia [507kB]. Plik jest w formacie GIF.

Z domu widać dwa 26-hektarowe stawy, gdzie w upalne dni można się ochłodzić, oraz najwyższy w tych okolicach szczyt – Gromnik.

Gospodarstwo Jadwigi i Eugeniusza Dubaniowskich w Białym Kościele stanowi atrakcję nie tylko dla miłośników wodnych kąpieli czy pieszych lub rowerowych wycieczek.

Blisko natury

Do właścicieli domu należą dwie klacze Azja oraz Dereszka ze Ąrebakami Gracją i Ajką oraz kuc Helcia. Wszystkie oczywiście są do dyspozycji gości. Państwo Dubaniowscy posiadają też hodowlę owczarka niemieckiego długowłosego oraz około 100 gołębi. Ptaki to hobby pana Eugeniusza.

Natomiast w zalewie położonym około 250 metrów od gospodarstwa (widocznym z góry) można się nie tylko kąpać, ale także łowić ryby, bo pływają tu karpie, leszcze, okonie, sandacze i płocie. Ale to nie wszystkie miejscowe atrakcje.

Do pobliskich lasów warto wybrać się na grzyby (sitaki, kozaki, podgrzybki, a nawet prawdziwki) i owoce leśne (maliny, jeżyny, jagody), a także po to, by podziwiać okoliczną faunę i florę. Zwolennicy polowania z aparatem fotograficznym mogą „ustrzelić” nie tylko bażanta, kuropatwę czy przepiórkę, ale i dzika, wiewiórkę, bekasa, derkacza, myszołowa włochatego, jastrzębia gołębiarza. drozda, sójki i wiele, wiele innych żyjących tu zwierząt. Latem na okolicznych łąkach kwitnie owadożerna rosiczka okrągłolistna oraz jedne z piękniejszych kwiatów – przetaczniki długolistne i buławniki czerwone. […]

Noclegi

Na pobliskim podwórku jest również miejsce na 2-3 namioty (w zależności od ich wielkości). Cena za ich rozbicie do uzgodnienia z gospodarzami. Ponadto goście mogą skorzystać z 4 rowerów (gratis) i z konnej jazdy (cena zależy od czasu jazdy). Właściciele psów nie powinni obawiać się przyjazdu, ponieważ owczarki niemieckie trzymane są w specjalnie wyznaczonym i ogrodzonym dla nich miejscu. Do dyspozycji gości są również lornetki. Dom usytuowany jest na wzgórzu i widać z niego nie tylko okolicę, ale i Góry Bardzkie i Ślężę.

Wieczory można urozmaicać sobie grillowaniem lub siedzeniem przy ognisku i smażeniem kiełbasek, które są do kupienia w pobliskim sklepie. Dwieście metrów od gospodarstwa znajduje się restauracja, gdzie można tanio zjeść obiad i kolację.

Szlaki

Z Białego Kościoła, idąc lub jadąc rowerem wyznaczonymi szlakami, trafimy na najwyższą górę Wzgórz StrzelińskichGromnik (393 m n. p. m.). Na szycie są ruiny niemieckiego schroniska zniszczonego pod koniec II wojny światowej. Niedaleko od Gromnika (na południowy zachód) wznosi się Nowoleska Kopa (291 m) z wieżą widokową. W słoneczne dni można z niej zobaczyć nawet Wrocław. Szlakami dojdziemy także do pobliskiego Henrykowa i Strzelina. Atrakcją turystyczną są również położone w pobliżu liczne kamieniołomy granitu: mniejsze w samym Białym Kościele i w Gębczycach – te wyrobiska obecnie są zalane wodą – i większe, o głębokości ok. 120 metrów, w Strzelinie, uważane za największe w Europie i zaliczane do największych na świecie.

Ten wpis umieszczono w kategorii Prasa i literatura i otagowano , . Dodaj jako zakładkę ten link.

Komentarze są zamknięte.