Roślinność okolicy stawów rybnych w Białym Kościele

Praca badawcza wykonana pod kierownictwem Barbary Kuźniak z uczniami szkoły podstawowej w Białym Kościele, na zajęciach pozalekcyjnych KÓŁKA PRZYRODNICZEGO.

Projekt

Projekt pracy badawczej w formie dokumentu MS Office Word. Dokument opracowany przez Barbarę Kuźniak.

Mapa roślinności

 

Mapka rozmieszczenia szaty roślinnej otoczenia zbiorników wodnych – stawów rybnych w Białym Kościele – wykonana przez uczniów klasy IV na kółku przyrodniczym (pod kier. Barbary KuĄniak).

Mapa roślinności

Oznaczenia drzew

OLSZA CZARNA (czarny), DĄB SZYPUŁKOWY (zielony), WIERZBA IWA (brązowy), KASZTANOWIEC (szary), CZEREMCHA (czerwony).

Oznaczenia roślin zielnych

SIT ROZPIECHŁY (czarny), PAŁKA WODNA (żółty), TRZCINA (czerwony), KOSAĆCE (zielony), LUBIN (fioletowy).

Opis roślinności

Drzewa

Olsza czarna

Olsza czarna – pospolicie zwana olchą

Olsza jest pionierska rośliną zasiedlającą brzegi zbiorników wodnych. Ukorzenia się głęboko i wzmacnia ich brzegi. Rośnie bardzo szybko – żyje do około 120 lat i osiąga wysokość do 25 metrów. Często tworzy drzewostany w lasach łęgowych. Kwiaty w postaci tzw. kotków:

  • męskie są zwisające,
  • żeńskie są małe z czerwonymi znamionami.

Nasiona zebrane są w szyszeczkowate owocostany, z których po wypadnieciu najczęściej osiadają na wodzie i z jej prądem szybko się przemieszczają .Nie toną dzięki komorom powietrznym utrzymującym je na powierzchni wody. Dąb szypułkowy

Dąb szypułkowy

Drzewo to osiąga wysokość do 50 metrów, ma rozłożyste, powykrzywiane konary. Kwiaty w kotkach męskich a żeńskich z czerwonymi znamionami – kwitną w maju. Owocem jest żołędĄ,który stanowi pożywienie dzików i wiewiórek. Ciekawostką jest, że rozprzestrzenianie się dęby zawdzięczają sójkom, które chowają owoce w ziemi. Jest drzewem wymagającym dużej ilości światła. Żyje nawet 800 lat.

Wierzba iwa

Jest to drzewo, które również jako jedno z pierwszych zasiedla brzegi zbiorników wodnych, ale nie tylko – bardzo często występuje też w lasach. Jest dwupienna – co oznacza, że kwiaty męskie występują na jednym drzewie a żeńskie na drugim. Wszyscy znają pospolite bazie, które z szarych kupek przekształcają się w żółte, pachnące kotki – są to właśnie kwiatostany męskie. Żeńskie rozwijają się w tzw. torebki z których uwalniają się filcowato owłosione nasiona.

Kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny

Charakterystyczne są dłoniastozłożone, duże liście i piękne białe kwiaty z różową plamka przy nasadzie, które szczególnie uczniom klas maturalnych kojarzą się z egzaminem dojrzałości – zaczynają kwitnąć w pierwszej dekadzie maja. Owoce bardzo cenione w medycznie – robi się z nich leki stosowane np. do leczenia żylaków.

Czeremcha

Czeremcha

Drzewo lub krzew porastający często brzegi lasów towarzyszy często olszy, lubi wilgotne tereny – system korzeniowy umacnia glebę. Charakterystyczne są piękne, pachnące, białe kwiaty zebrane w grona podobne do bzu, które zakwitają w maju. Owoce są kuliste, czarne, dojrzewają w czerwcu – stanowią smaczny pokarm ptaków. Drzewo to nie jest lubiane przez rolników , gdyż na jego liściach zimuje szkodnik zbóż mszyca czeremchowo – zbożowa, która wczesnym latem masowo przenosi się na zboża.

Rośliny zielne

Sit rozpierzchły

Sit rozpierzchły pospolicie nazywany przez ludzi sitowiem

Jest to roślina wieloletnia, której łodygi mogą osiągać wysokość od 30 do 80 centymetrów. Łodygi są miękkie z charakterystycznym białym rdzeniem w środku. Jasnobrązowe kwiatostany osadzone są tuż pod szczytem pędu. Kwitnie od czerwca do sierpnia a w ich kwiatach często zimują gąsienice owadów – koszówkowatych, które w nich zimują – kwiaty wówczas wyglądają jak małe jeże. Lubi miejsca ze stojącą wodą, rodnie więc często w wypłyconych stawach, przy rowach i bagnistych polanach.

Pałka wodna

Pałka wodna

Porasta brzegi wód stojących, zaciszne zatoczki, bardzo częsta roślina zwłaszcza na terenach zachodniej i południowej Polski. Żeńska kolba kwiatostanowa przylega bezpośrednio do żeńskiej – obie są tej samej wielkości. Kwiaty są drobniutkie, w wałkowatych wydłużonych kolbach.

Trzcina

Trzcina

Trawa wieloletnia – osiąga 4 metry wysokości o wiechowatym kwiatostanie przechylonym. Pospolita przy brzegach wód stojących i płynących. Wykorzystywana do różnych rzemiosł m. in. do wyrobu mat i plecionek.

Kosaciec żółty

Kosaciec żółty

Występuje często w szuwarach trzcinowych i turzycowych nad wodami stojącymi i płynącymi. Kwiaty żółte o dość przyjemnym zapachu. Zawiera trującą substancję o palącym smaku. Bydło, które zje liście kosaćca dostaje gwałtownej, krwawej biegunki.

Łubin

Łubin

Jest byliną – rośliną wieloletnią w odróżnieniu do innych gatunków – rocznych. Kwiaty typu motylkowego – najczęściej niebieskie. Często występuje na łąkach przydrożnych i terenach w pobliżu pół uprawnych.

Wykorzystano materiały:
  • „Jaki to kwiat?” D.Aichele – Oficyna wydawnicza Warszawa 1997r.
  • Słownik roślin użytkowych Z. Podbielkowski – PWRi 1985r.
Ten wpis umieszczono w kategorii Szkoła podstawowa i otagowano . Dodaj jako zakładkę ten link.

Komentarze są zamknięte.