Ślady przeszłości

Szkoła Podstawowa w Białym Kościele
Oczyszczamy cmentarz…

Zabytek, którym postanowiliśmy się zająć, to ewangelicki cmentarz położony na terenie naszej wsi. Jest on własnością Gminy, ale nikt nim się nie zajmował. Tutejszy proboszcz starał się o przejęcie cmentarza, ale nie uzyskał na to zgody. Ostatecznie przeląkł się ogromu pracy, jaka by się z tym wiązała. Właściwie nie ma żadnych dokumentów związanych z tym obiektem. Dokumenty spłonęły w kościele, który został spalony w ostatnich dniach wojny. Proboszcz ks. Stanisław Włodarski odbudował kościół zgodnie z jego wcześniejszym wyglądem.

Cmentarz jest oddalony od kościoła o kilkaset metrów, położony jest w znacznej odległości od domostw, ale wewnątrz wsi. Przez wiele lat ulegał dewastacji. Istnieje wiele otwartych grobowców, ze szczątkami trumien. Chcemy, aby zostały one zasypane. Konserwator polecił to zadanie zarządcom.

Uczniowie oczyścili cmentarz z porastających go krzaków. Odsłoniliśmy większość pozostałych grobów. Cmentarz jest porośnięty bluszczem, który jest pod ochroną ( hedera helix). Prace posuwają się wolno. Władze Gminy są nam przychylne, ale wszystko trwa długo. Chcieliśmy odtworzyć dokumentację, ale tu utknęliśmy. Nic nie mamy. szukamy świadków sprzed lat. Najstarsze groby sięgają XIX w. (choć większość napisów na nagrobkach jest już zatarta), a najpóźniejsze roku 1945.

Ten wpis umieszczono w kategorii Ogólnie i otagowano , . Dodaj jako zakładkę ten link.

Komentarze są zamknięte.