Ścieżki rowerowe i GPS

Na początku tego roku Stowarzyszenie Ziemi Strzelińskiej PAKTiS zostało zaproszone przez gminy Strzelin oraz Przeworno do opracowania koncepcji ścieżek rowerowych na terenie Wzgórz Strzelińskich. Co GPS może mieć wspólnego ze ścieżkami rowerowymi? Bardzo dużo! GPS to już coś więcej niż futurystyczna zabawka. Okazuje się, że dzięki możliwością jakie dostarcza, staje się niezbędnym urządzeniem w życiu codziennym. Przekonasz się więc po przeczytaniu tego artykułu, że to coś więcej niż zabawa.

Czym jest GPS?

GPS, to z angielskiego: Global Positioning System, czyli system, którego zadaniem jest określenie dokładnej pozycji – współrzędnych geograficznych – człowieka poruszającego się na kuli ziemskiej. Dzięki zawieszonymi nad naszymi głowami satelitami można określić pozycję nawet z dokładnością 3 metrów. Jak to się dzieje? Przeczytasz np. tutaj.

Aby korzystać z tej technologii wystarczy zakupić odpowiednie urządzenie. Nie wymagane są żadne opłaty abonamentowe, jak sądzi wiele ludzi. System jest w pełni darmowy.

Nawigacja samochodowa

Obecnie najczęściej spotykanymi rozwiązaniami korzystającymi z systemu GPS jest nawigacja samochodowa. Dzięki wbudowanej w urządzeniu mapie, możemy być prowadzeni do celu już w Polsce. Znakomitym przykładem jest najdokładniejszy w tej chwili system nawigacyjny w Polsce – AutoMapa.

To nie tylko superdokładne mapy Polski, ale również inteligentny program, który prowadzi do celu, uprzedzając o każdym manewrze miłym głosem. Jeśli zjedziesz z wyznaczonej trasy, system samoczynnie wyznaczy nową.

Ceny nawigacji samochodowej osiągnęły już poziom, który powoduje, że stają się dostępne dla wielu osób. Obecnie najtańszy, nowy i kompletny zestaw można już kupić za nieco ponad tysiąc złotych. Zestaw taki składa się z minikomputera (palmtop) z dotykowym ekranem oraz mapy. Do zestawu dołożony jest też uchwyt oraz ładowarka samochodowa.

GPS na rowerze?

GPS może być również pomocny na rowerze. Pomijam oczywiście sytuacje, w których użytkownik korzysta z nawigacji samochodowej jadąc rowerem po drogach publicznych. Chodzi bardziej o wykorzystanie GPS’a podczas podróży po lesie, przede wszystkim w nieznanym terenie.

Niestety wspomniany wcześniej minikomputer (palmtop) na niewiele się tu przyda, nie tylko ze względu na ograniczoną wygodę, ale również ze względu na krótki czas pracy na bateriach (do 4 godzin) i jego wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. Na szczęście na rynku są urządzenia turystyczne, które po dokupieniu specjalnego uchwytu nadają się do montażu na kierownicy naszego roweru.

Ich niewątpliwe zalety, to odporna obudowa, długi czas pracy na bateriach (nawet cały dzień), nie wspomnę o samej funkcjonalności, która idealnie wypełnia potrzeby rowerzysty, a także pieszych turystów. Cena jest również do zaakceptowania (już od 500 zł).

Urządzenia GPS potrafią rejestrować przebytą drogę, aby potem użytkownik po powrocie do domu mógł zapoznać się trasą, którą przebył danego dnia. Do prezentacji można użyć papierowej mapy przeniesionej do komputera stacjonarnego. Do komputera można przenieść prawie każdą mapę.

Rejestrowana jest nie tylko ścieżka na mapie, ale również prędkość i wysokość nad poziomem morza. Możemy więc zobaczyć z jaką średnią predkością jechaliśmy i ile czasu nam to zajęło, ale również gdzie mieliśmy postoje oraz jaki był profil wysokościowy naszej trasy podróży. W czasie podróży możemy również nanosić punkty, np. schronisko, źródełko, itp., które następnie możemy zobaczyć na ekranie komputera na naszej ulubionej mapie.

Posiadając odpowiednie dane cyfrowe możemy każdą papierową mapę „wygiąć” tak, aby pojawiły się zarysy wzniesień. To bardzo ciekawa funkcja, której dostarczają nam systemy GPS i komputery.

Własna cyfrowa mapa GPS

Jeśli by zapis tras oraz punktów z naszego urządzenia GPS gromadzić po każdej podróży rowerem, a zbiór takich danych połączyć w całość powstanie ciekawa siatka. Takie dane można specjalnym programem wykorzystać do zrobienia własnej mapy, którą można potem wgrać do urządzenia GPS i zabrać w podróż rowerem. Może to być również podkład pod zrobienie mapy papierowej do celów, np. ścieżek rowerowych. Dostępne na rynku mapy są bardzo stare. Ostatnia wydana przez CODGiK (Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej) mapa Wzgórz Strzelińskich jest z 1985 roku, a wydania prywatne nie wnoszą szczegółowych zmian do tej mapy. Dzięki GPS’owi możliwe jest więc przygotowanie aktualnej mapy Wzgórz Strzelińskich.

Mapa Wzgórz Strzelińskich

Obecnie Stowarzyszenie Ziemi Strzelińskiej prowadzi projekt stworzenia aktualnej mapy wzgórz Strzelińskich. Na dzień dzisiejszy uzyskano około 25% pokrycia wszystkich ścieżek i dróg w obrębie wzgórz. Większość pracy, to żmudna analiza danych pozyskanych z GPS’a, ale nie mniej czasochłonne jest zbieranie danych bezpośrednio w terenie poprzez wyjazdy z GPS’em i rejestracja tras.

Ścieżki rowerowe

Równolegle z pracami przy tworzeniu mapy, dokonujemy inwentaryzacji dróg i ścieżek leśnych, na trasie przebiegu ścieżek rowerowych, które znalazły się w koncepcji zaproponowanej przez Stowarzyszenie. W dalszej kolejności będzie to oznakowanie tych ścieżek oraz budowa odpowiedniej infrastruktury (miejsca odpoczynku, tablice informacyjne, informatory, a także mapy).

Koncepcja zawiera plan budowy czterech ścieżek:

  • CZERWONY (około 45 km) – „Szlakiem zabytków” – STRZELIN, Gościęcice, Kuropatnik, Jegłowa, Krzywina, Samborowiczki, Miłocice, Przeworno, Cierpice, Dzierżkowa, Rożnowice, Jasienica, Skalice, HENRYKÓW, Brukalice, Raczyce, Witostowice, Nowolesie, Gębice, Gębczyce, BIAŁY KOŚCIÓŁ.
  • ZIELONY (około 30 km) – „Szlakiem wzgórz” – STRZELIN, Wzgórze parkowe, Borowa, Gromnik, Wyżna, Kalinka, Nowoleska Kopa, Piwniczna, Zakrzowskie wąwozy, Bukowa, Kalinowa Góra, NOWY DWÓR, Park klasztorny, HENRYKÓW.
  • NIEBIESKI (około 30 km) – „Szlak cysterski” – STRZELIN, Gęsiniec, Dębniki, BIAŁY KOŚCIÓŁ, Gębczyce, Gębice, Nowolesie, Nowoleska Kopa, Zakrzów, Witostowice, Raczyce, Wadachowice, Brukalice, HENRYKÓW.
  • ŻÓŁTY (około 15 km) – „Szlak MTB” – BIAŁY KOŚCIÓŁ, Kuropatnik, Kaczów, Szerzawa, Diabelska Kręgielnia, Gromnik, Romanów, wapienniki, kamieniołomy, wyrobisko szamotu, OSIR, wąskotorówka, BIAŁY KOŚCIÓŁ

Zainteresował Cię temat?

Proponuję kilka przydatnych linków:

A jeśli zainteresowałeś się nawigacją samochodową, to koniecznie zaglądnij tutaj:

Ten wpis umieszczono w kategorii Maraton Rowerowy i otagowano , , , . Dodaj jako zakładkę ten link.

Komentarze są zamknięte.