Światowy Dzień Turystyki

Światowy Dzień Turystyki ustanowiony przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO) na dzień 25 września 2008 roku jest świętem dla ludzi związanych z turystyką. Jego zadaniem jest zbliżanie przedstawicieli władz państwowych, środowisk samorządowych i środowisk związanych z szeroko pojętą turystyką. Co roku odbywa się pod innym hasłem tematycznym.

Obchody Światowego Dnia Turystyki na rok 2008 odbędą się pod hasłem: „Turystyka – wyzwania wobec zmian klimatycznych”. Polska, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej została zobligowana do obchodów ŚDT. Tegorocznym gospodarzem i organizatorem święta będzie Warszawa. Inauguracja święta nastąpi podczas XVI Międzynarodowych Targów Turystycznych „Tour & Travel Warsaw 2008”.

„Polska Organizacja Turystyczna w ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki chce zwrócić uwagę władz, mediów, inwestorów na turystykę jako branżę przemysłu przynoszącą ogromne dochody, mającą wpływ na różne dziedziny życia społeczno-gospodarczego, stwarzającą szansę rozwoju dla Polski, ale również jako biznes wymagający marketingowego wsparcia.”

Powyższy cytat zaczerpnięty z aktualności turystycznych, jest jak najbardziej aktualny i „na czasie” na terenie wielu gmin powiatu strzelińskiego. Teraz bowiem, tworzone są projekty budżetów gmin i powiatu na przyszły rok. Czy uwzględnią one jednak i tą, tak niedocenianą gałąź, jaką jest turystyka? Czy mieszkańcy powiatu strzelińskiego za sprawą swoich radnych skorzystają ze środków unijnych przewidzianych na te cele, czy dalej tylko będą słyszeć o tym, co może powstać, a nie powstaje bo nie ma pieniędzy? Basen, skayt-park, modernizacja ośrodka w Białym Kościele oraz Kina „Grażyna” w Strzelinie, rewitalizacja Gromnika, ścieżki i trasy rowerowe, place zabaw dla dzieci, boiska i tereny rekreacji ruchowej: pola do tenisa ziemnego…

Tu na tym pięknym skrawku ziemi, czas się zatrzymał… Może warto jednak zrobić rachunek sumienia i gospodarskim okiem popatrzeć na ogrom możliwości które natura stworzyła i tylko pomóc jej ukazać swoje piękno…?

Odsyłam zatem, do wrześniowego wydania miesięcznika SUDETY (przyroda, kultura, historia) i treści artykułu Janusza Krajewskiego pt. „Metamorfoza krajobrazu”. Może inni widzą to, czego my nie chcemy dostrzec..?

Kończąc już, pragnę w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Ziemi Strzelińskiej PAKTIS ( Promocja Agroturystyki, Kultury, Turystyki i Sportu) złożyć wszystkim turystom życzenia: Niezliczonej ilości szlaków, wielu pozytywnych doznań, ogromu atrakcji turystycznych i infrastruktury turystycznej na najwyższym poziomie.

Małgorzata Wójcik

Ten wpis umieszczono w kategorii Ogólnie i otagowano , . Dodaj jako zakładkę ten link.

Komentarze są zamknięte.