Wzgórza Strzelińskie wchodzą w skład Przedgórzy Sudeckich, makroregionu naturalnego w południowo-zachodniej Polsce, a także w Czechach (niewielki południowo-wschodni fragment), o powierzchni ok. 2,6 tys. km2, najdalej na północny wschód wysunięta część geologicznej struktury Sudetów. W skład Sudeckiego Przedgórza wchodzą również:Wzgórza Strzegomskie, Masyw Ślęży, Obniżenie Podsudeckie, Obniżenie Otmuchowskie i Przedgórze Paczkowskie.
Występuje tu mozaika lasów, głównie bukowo-dębowych, i pól uprawnych. Eksploatuje się granity, rudy niklu, magnezyt, gliny ogniotrwałe. Oglądane z okien pociągu na odcinku Strzelin-Ziębice, Wzgórza Strzelińskie przedstawiają się jako dość wyrównany, zalesiony wał górski, biegnący z północy na południe, o wysokości względnej ponad równinę od 100-170 m. Wrażenie to jest złudne, gdyż w rzeczywistości ów pozornie jednolity ciąg wzgórz jest rozczłonkowany dolinkami i jarami potoków na szereg poszczególnych masywów.
Gromnik
Najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich (392 m). Na szczycie ruiny niemieckiego schroniska, które zostało wysadzone pod koniec wojny. Wiąże się z tym wiele legend, na przykład, że na sam szczyt prowadzą korytarze podziemne ze Strzelina, czy że wysadzenie schroniska miało na celu zabezpieczenie ukrytych skarbów. Na szczycie rośnie potężny dąb, który mógłby pewnie wiele opowiedzieć.
W 1425 roku powstał tam zamek, należący do rycerskiego rodu Czirnów. Już w 1443 roku został on zniszczony przez mieszczan wrocławskich za uprawianie przez właściciela procederu zbójnickiego. Po odbudowie zamku jego właściciel nadal pałał się rozbojem i zamek ostatecznie zniszczono w końcu XV wieku.
Kopa nowoleska
Szczyt z wieżą widokową (385 m). Przy dobrej widoczności można stąd zobaczyć nawet Wrocław. W odległości ok. 230 m na płn.-wsch. od szczytu, przy polnej drodze prowadzącej obok ruin dawnego młyna wodnego, widoczny jest kamienny krzyż pomiędzy czterema drzewami. W miejscu tym w 1866 r. został zabity uderzeniem pioruna właściciel znajdującego się nieopodal folwarku.
Aktualizacja: Niestety wieża została zdemontowana 🙁
Jedna odpowiedź do Wzgórza strzelińskie