Kamieniołomy

Kamieniołomy w Gębczycach

Obierając północno-wschodni kierunek, można obejrzeć ciekawe, pod względem krajoznawczym, wypełnione czystą wodą dwa wyrobiska po nieczynnych kamieniołomach. Brzegi porośnięte młodym drzewostanem (głównie sosny, brzozy, osiki oraz świerki) stanowią niemałą pokusę do letniego wypoczynku – kuszą także amatorów niedozwolonych kąpieli. Podszycie bogate w dziko rosnące krzewy jeżyn i malin, a także runo leśne obfitujące w grzyby jadalne, to teren częstych odwiedzin rodzimych mieszkańców, korzystających z darów natury. Pierwszy kamieniołom znajduje się 150 metrów za kościołem, przy drodze prowadzącej w kierunku wschodnim, granicząc z jej lewym brzegiem. Do drugiego dojdziesz niewielką drogą skręcającą tuż za szkołą w lewo, w kierunku północnym. Stąd około 500 metrów do niewielkiego lasu, w którym ukryte jest wyrobisko.

Kamieniołomy w Strzelinie

Najbardziej okazałe są kamieniołomy granitu w Strzelinie oraz mniejsze w GórceBiałym KościeleGębczycachGościęcicach. W Białym Kościele kamieniołomy są nieczynne, a ich wyrobisko zalane wodą. Wydobywania granitu zaniechano ze względu na bliskie sąsiedztwo budynków mieszkalnych. Granit tu występujący nie ma tak wyraźnego systemu spękań, jak granit w Strzelinie, a w wielu miejscach przemieszany jest z granitognejsami. Struktura metamorficzna tego granitu to głównie granitognejsy, gnejsy, amfibolity, łupki łyszczykowe, wapienie krystaliczne, skały wapienno-krzemianowe a także łupki: kwarcytowe, serycytowe i fyllity.

Kamieniołomy Gębczyce

Na pewno teren kamieniołomów jest atrakcyjnym miejscem do nurkowania. Ich głębokość dochodzi miejscami nawet do około 30 metrów. Dno zawiera ciekawe elementy infrastruktury kamieniołomów, takie jak na przykład wagony transportujące urobek. W jednym z kamieniołomów w Gębczycach płetwonurkowie zainstalowali podwodną kawiarnię internetową. Na głębokości kilkudziesięciu metrów pod wodą znajduje się komputer z monitorem i drukarką. Nazwana została „Caffe Groza”.

Bardzo widokowe kamieniołomy w Gębczycach są obecnie eksploatowane przez nową firmę. Możemy mieć przez to problemy z oglądnięciem kamieniołomów. Można spróbować od strony południowej – od drogi prowadzącej do gospodarstwa agroturystycznego „Nietoperek”.

2 Odpowiedzi do Kamieniołomy

Leave a Reply