Rajdy rowerowe

Trochę historii rajdów rowerowych…

ROK 2002 (I)

Rajd numer jeden

Jest lipiec 2002 roku. Grupa młodzieży z Białego Kościoła wyrusza na spontaniczną wycieczkę rowerową po Wzgórzach Strzelińskich, która zamienia się w końcowej fazie w dyskusję o tym, że drzemią tu niewykorzystane możliwości. W ich głowach rodzi się pomysł aby zorganizować rajd rowerowy. Wtedy jeszcze nie wiedzą co ich czeka…

Przy wsparciu ówczesnego vice-starosty organizują I AMATORSKI RAJD ROWEROWY PO WZGÓRZACH STRZELIŃSKICH – 1 WRZEŚNIA 2002. Pierwsza tego typu impreza sportowa na terenie powiatu strzelińskiego przyciąga na start 35 zawodników, którzy stają do rywalizacji na dystansach Extreme, Small i Amator. Na przemoczonych, ubłoconych i przemarzniętych zawodników i wolontariuszy na terenie Szkoły Podstawowej czekają prysznice, gorąca herbata i pieczone kiełbaski.

W tym pionierskim rajdzie rowerowym uczestniczą też ciotki i wujkowie organizatorów. Koledzy i koleżanki, a nawet rodzice obstawiają trasę rajdu i punkty kontrolne.

Zwycięzcy otrzymują trofea sportowe w postaci pucharów a nagrody specjalne trafiają do najmłodszej uczestniczki rajdu i do najstarszej uczestniczki rajdu pani Danuty – mamy obecnego organizatora rajdu – Rafała Maślanki. Nagrodę fair play otrzymuje również jeden z zawodników. I tak, z młodzieńczych pomysłów i pasji działania, zrodziło się wielkie przedsięwzięcie jakim jest organizacja rajdów rowerowych.

Więcej na temat Pierwszego Amatorskiego Rajdu Rowerowego w artykule Rajd rowerowy w szczegółach.

ROK 2003 (II)

Rajd numer dwa

Na terenie Wzgórz Strzelińskich odbywają się Międzynarodowe Biegi na Orientację. W tym samym dniu – 23 sierpnia 2003 r., spod budynku Szkoły Podstawowej w Białym Kościele startuje 133 zawodników w II Amatorskim Rajdzie Rowerowym po Wzgórzach Strzelińskich.
Liczba startujących zawodników jest zaskoczeniem. Tym większym, że na starcie pojawiają się dzieciaki, a nawet seniorzy na składakach.

Trasa rajdu oznakowana i zabezpieczona a na punktach żywieniowych i kontrolnych jak zwykle niezastąpiona młodzież.

To pamiętny rajd nazywany szerszeniadą, bo naruszone przez biegaczy na orientację gniazda szerszeni dobrały się do 20-tu zawodników rajdu, z których ośmiu wymagało opieki strzelińskiego szpitala.

Więcej na temat drugiej edycji rajdu w artykule Kulisy organizacji rajdu rowerowego.

ROK 2004 (III)

Rajd numer trzy

17 lipca na terenie OWŚ rusza III AMATORSKI RAJD ROWEROWY PO WZGÓRZACH STRZELIŃSKICH.

Organizatorzy jako pierwsi na terenie powiatu strzelińskiego uruchamiają sieć Wi-Fi dla Białego Kościoła i okolicznych wiosek. Aby usprawnić rejestrację wykorzystują ją do rejestracji 105 zawodników.

Start urządzony na dużym parkingu przy ośrodku, meta na terenie OWŚ. Zespół Duo Vip z hotelu Holidey Inn z Wrocławia gra dla oczekujących na zawodników oraz przeprowadza zabawy dla dzieci. Nieporozumienie z wynajmującym Ośrodek sprawia że w festynie uczestniczą tylko nieliczni zawodnicy i osoby towarzyszące wraz z gośćmi ośrodka, ale bez wspierających idee rajdów mieszkańców Białego Kościoła i okolicznych wsi.

Ponad 100 wolontariuszy, 10 samochodów używanych do obsługi rajdu, 7 km taśmy zabezpieczającej i zadowoleni zawodnicy – to efekt III Amatorskiego Rajdu Rowerowego.

ROK 2005 (IV)

Rajd numer cztery

Nauczeni doświadczeniem z poprzedniego rajdu, w dniu 3 września z terenu tzw harcówki startuje IV AMATORSKI RAJD ROWEROWY.

W kameralnej atmosferze wyrusza w trasę 50-ciu zawodników, na których czekają jogurty oraz ciepły posiłek na mecie, a na zwycięzców statuetki. Trasa, tradycyjnie już, dobrze zabezpieczona przez wolontariuszy.

ROK 2006 (V)

Rajd numer pięć

30 września z terenu harcówki rusza V AMATORSKI RAJD ROWEROWY PO WZGÓRZACH STRZELIŃSKICH.

67 zawodników rywalizuje na dwóch dystansach: 27 km kat. Amator oraz 52km kat. Extreme.

Nagrody rzeczowe trafiają do posiadaczy szczęśliwych losów wyłonionych wśród wszystkich uczestników rajdu, a za miejsca medalowe zwycięzcy otrzymują wartościowe nagrody rowerowe.

Fotorelacja z imprezy.

ROK 2007

Organizatorzy rajdu nie otrzymują wsparcia finansowego ani rzeczowego z gmin i starostwa. Rajd nie dochodzi do skutku.

ROK 2008 (VI)

13 września 2008 – po rocznej przerwie dochodzi do skutku VI AMATORSKI RAJD ROWEROWY PO WZGÓRZACH STRZELIŃSKICH. Start i meta zorganizowana na terenie harcówki.

Ilość zawodników 44. Trasa tradycyjnie dobrze zabezpieczona i oznakowana. Impreza sportowa kameralna i w całości sfinansowana ze środków prywatnych Prezesa PAKTiS – Małgorzaty Wójcik prowadzącej Gospodarstwo Agroturystyczne „Nietoperek” i Wiceprezesa PAKTiS – Rafała Maślankę – właściciela firmy RAFIKEL Technologie.

Wśród wszystkich zawodników rozlosowane zostały nagrody rzeczowe – w tym nagroda główna GPS rowerowy firmy GARMIN.

Fotorelacja z imprezy.

LATA 2009 oraz 2010

Na skutek braku wsparcia finansowego i rzeczowego rajdów nie zorganizowano.

ROK 2011 (VII)

Piotr Szostek – wychowawca w Zakładzie Karnym w Strzelinie podejmuje realizację programu resocjalizacyjnego więźniów i wychodzi z inicjatywą ich udziału przy organizacji rajdu rowerowego.

Do organizacji kolejnego rajdu motywuje również nowy Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin – Pani Dorota Pawnuk. Przy wsparciu finansowym Gminy Strzelin, Przeworna, Starostwa i sponsora, po 2-letniej przerwie, w dniu 17 września dochodzi do skutku VII AMATORSKI RAJD ROWEROWY.

Zawodnicy ścigają się na dystansie 25km w kategorii Junior (14-18 lat) oraz Amator (>18 lat). Pamiątkowe medale trafiają do zawodników, dla zwycięzców kategorii puchary, a nagrody rzeczowe – w tym GPS GARMIN – w drodze losowania wśród wszystkich zawodników, którzy przyjechali na metę w regulaminowym czasie.

ROK 2012 (VIII)

Stowarzyszenie PAKTiS zawiera umowę o współorganizacji rajdu z Zakładem Karnym w Strzelinie. Umowa skutkuje przeprowadzeniem w ramach VIII Amatorskiego Rajdu Rowerowego po Wzgórzach Strzelińskich –
I Maratonu MTB Służby Więziennej.

2 września na dystansie MINI 28,5 km i Mega 48km ściga się 230 zawodników! W kategorii Open MINI i MEGA o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Strzelin, w kategorii SW o puchar Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej we Wrocławiu.

Znaczące wsparcie Gminy Strzelin, Przeworna i Zakładu Karnego przynosi owoc w postaci profesjonalnie zorganizowanego rajdu na którym jest: elektroniczny pomiar czasu, dobrze wyposażone bufety dla zawodników i duża pula nagród rzeczowych.

Organizatorzy, wolontariusze, służba więzienna i więźniowie po raz kolejny dają przykład dobrej i owocnej współpracy.

Jedna odpowiedź do Rajdy rowerowe

  1. Pingback: 7 Strzeliński Rajd Rowerowy | Biały Kościół

Leave a Reply