Okolice

Dębniki

To dawna kolonia założona dopiero w połowie XIX wieku, ciągnąca się równoleżnikowo u stóp północnego stoku Glinicy. Nazwa miejscowości wywodzi się prawdopodobnie od dębów, ponieważ kory tych drzew używano w tej miejscowości do barwienia wytwarzanych tu skór.

Gębczyce

Kamieniołomy w Gębczycach

Wieś ulicówka w dolinie Pogródki, oddalona o 3 km na płd.-wsch. od Białego Kościoła. Wymieniona poraz pierwszy w 1316 roku. Do 1811 r. należała do opactwa w Henrykowie. Na obszernym dziedzińcu znajduje się barokowy pałac z XVIII w. Była to letnia rezydencja cystersów z Henrykowa. Z pierwotnej budowy, pochodzącej z początku XVIII w., zachowały się dwie kamienne figury hermowe wmurowane wtórnie w obramienia drzwi wejściowych oraz wewnątrz sklepienia kolebkowe z lunetami. Do pałacu przylega niewielki park, a w nim piękne okazy starych dębów, kasztanów i lip.

W odległości około 600 m na wschód od wsi, po prawej stronie drogi znajduje się staw-glinianka, wyrobisko kaolinu, przez miejscowych nazywany szamotka.

Dwa piece wapienne

Droga biegnąca wzdłuż Pogródki w kierunku płd.-wsch. doprowadza po ok. 1 km do kamieniołomu granitu, od niedawna nieczynnego, w tej chwili zalane wodą, są świetnym miejscem do pływania. W odległości 700 m stąd na płn.-wsch., na skraju lasu, na terenie posesji nr 36 („Nietoperek”) – dwa stare piece wapiennicze. Dość oryginalnie usytuowane, naprzeciwko siebie po obu stronach drogi.

W odległości ok. 1,8 km na wschód od wsi, nad zarośniętym dziś stawem w lesie, istniała kiedyś inna wieś, doszczętnie zniszczona w czasie wojny trzydziestoletniej i nigdy więcej nie odbudowana.

Gębice

Wieś ulicówka na prawym brzegu Oławy, położona o 3 km na południe od Białego Kościoła. Występuje w 1264 r. jako „terra Dersislai” tzn. „ziemia Dzierżysława”. W 1301 r. książę Bolko I Świdnicki odkupuje ją wraz z Białym Kościołem od rycerza Mojka z Byczenia i odsprzedaje klasztorowi klarysek w Strzelinie. W 1313 r. przebywali tu jeszcze wnukowie Dzieżysława. Od 1544 r. należała do kamery książęcej w Brzegu.

Leave a Reply