Gębczyce walczą o swoje prawa

Jedna z piękniejszych wiosek, zarówno pod względem położenia geograficznego, jak i atrakcji turystycznych, upomniała się o swoje prawa. Bo chyba nikt nie wątpi w to, że na tak małym terenie skupione są jedne z najciekawszych miejsc Gminy Strzelin:

  • popularna szamotka – miejsce dawnej fabryki szamotu,
  • kamieniołomy granitu – aktualnie czynny teren kopalni,
  • kamieniołom wapienia i marmuru – miejsce występowania granatu,
  • wapienniki – zabytek budownictwa przemysłowego z 1858r. wraz z domem i komórkami
  • zespół pałacowy w Gębczycach z XVII w.

Pałac w Gębczycach, wpisany do rejestru zabytków pod nr 1629, świadomie chyba jest pomijany w oficjalnych przewodnikach i na stronach internetowych zarówno Powiatu Strzeliśkiego jak i Gminy Strzelin. I nie ma się co dziwić, skoro znalazł się na tzw „czerwonej liście” zabytków, którym grozi zagłada.

Do Gębczyc trafiają nieliczni turyści, bo od 6 lat pomimo monitów do odpowiedzialnych służb Powiatu Strzelińskiego, do dnia dzisiejszego nie zamontowano drogowej tablicy informacyjnej.

Stopień niezadowolenia mieszkańców w tej pięknej wsi osiągnął stan alarmowy! Nie ma świetlicy, boiska, placu zabaw ani nawet skrawka sołeckiego terenu. Wszyscy chętnie by pomogli, ale bezradnie rozkładają ręce. Podesłaliby animatorów kultury, teatrzyk tylko gdzie?

Tyle mówi się o wyrównywaniu szans, o pokonywaniu zjawiska wykluczenia społecznego…..

TYM RAZEM WIEŚ GĘBCZYCE NIE ODPUŚCI!

Na zebraniu wiejskim, które odbyło się w dniu 14 maja 2011r. (na polu Pana Bartulicy!), wieś jednogłośnie przyjęła koncepcję utworzenia gębczyckiego centrum integracyjno – rekreacyjnego wraz z wnioskami o zamianę działek i przekazanie do dyspozycji sołectwa. Wszystkie dokumenty z zebrania wiejskiego w trybie ekspresowym trafiły do gminy, a mieszkańcy ze zniecierpliwieniem oczekują na finisz urzędniczych działań.

Koncepcja, ktorą chcą realizować mieszkańcy Gębczyc, jest całkowicie odmienna od do tej pory realizowanych przez sołectwa w gminie. Nam się bardzo podoba. Zamiast świetlicy – duża drewniana altana z grillowędzarnią, stołami i ławami. Siłownia zewnętrzna. Bulodrom. Boisko do piłki siatkowej – plażowej. Mini boisko do piłki nożnej, mała – zamykana piaskownica oraz podwójna huśtawka dla dzieci. Miejsce na ognisko, ławeczki, stojaki rowerowe. I co najważniejsze obiekt dostępny dla wszystkich – od rana do wieczora.

Koncepcja gębczyckiego centrum integracyjno - rekreacyjnego

Życzymy Gębczycom i Pani Sołtys, aby po latach zaniedbań, władze gminy i radni w końcu uwzględnili potrzeby mieszkańców wsi i wsparli Wasze działania.

Ten wpis umieszczono w kategorii Życie mieszkańców i otagowano . Dodaj jako zakładkę ten link.

Komentarze są zamknięte.