Z serii "Z kamerą wśród wzgórz": GROMNIK

Rozpoczynamy umieszczać serię filmów wysokiej rozdzielczości, które pokażą prawdziwe oblicze Wzgórz Strzelińskich. Zaczynamy od GROMNIKA.


Wzgórza Strzelińskie – Gromnik from Biały Kościół on Vimeo.

Gromnik – najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich (Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich), na wysokości 393 m n.p.m. Węzeł szlaków turystycznych.

W czasach prehistorycznych Gromnik mógł być miejscem kultu pogańskiego, podobnie jak Ślęża. Z późniejszych czasów zachowały się ślady grodziska – od VIII do V w. p.n.e. znajdował się tu gród kultury łużyckiej.

W wiekach IX – X n.e. znajdował się tu gród Ślężan, następnie tereny te dostały się pod wpływy czeskie. Gród ten miał powierzchnię 2 – 2,5 ha; był więc niewielki, ale świetnie ufortyfikowany wałami o drewniano-ziemnym trzonie z obłożeniem obrobionymi kamieniami, gdzieniegdzie przechodzącymi w kamienny mur. Ponadto archeolodzy znaleźli pozostałości przedpiastowskiej kamiennej rotundy, prawdopodobnie chrześcijańskiej kaplicy, przypuszczalnie najstarszej na polskich ziemiach. W środku ruin wieży zamku odkryto tajemniczy murowany kamienny krąg z dwiema wnękami (absydami). Rotunda ma 6 m średnicy, a zachowane do wysokości 1 m mury mają grubość 1 m. Zbudowano ją z miejscowego granitu. Rotunda stała w środku grodu. Domniemywa się, że gród został zniszczony przez Mieszka I ok. roku 990.

Od X do XV w. Gromnik był niezamieszkany, wskazuje na to m.in. całkowity brak ceramiki z tego okresu w materiałach kopalnych.

W średniowieczu, w 1427 r. górę zamieszkali rycerze von Czirn sprowadzeni przez książąt brzeskich. W okresie wojen husyckich zdobyli sławę kombinatorów, którzy przystają do silniejszych. Wykorzystując słabość władzy książęcej, zbudowali tu w roku 1439 zamek i zrobili z niego gniazdo rozbójników. Napadali najczęściej na karawany kupieckie jadące z Czech wzdłuż Wzgórz Strzelińskich do Wrocławia, potrafili także docierać na przedmieścia Brzegu, a nawet splądrować zamek biskupi w Otmuchowie. Zamek dwukrotnie niszczony przez mieszczan wrocławskich, brzeskich, wojska biskupie i książęce. Nie ukróciło to szybko rozbójniczego procederu. W roku 1482 zamek został zniszczony przez księcia legnicko-brzeskiego Fryderyka. Z czasem rodzina rozbójników ustatkowała się i zdobyła łaskę książąt, i zamieszkała w posiadłości u podnóża wzgórz: dwory-zameczki w Siedmiosławicach i Przewornie. Za grzechy przodków Jerzy Czirn ufundował nowy kościół w Krzywinie. Ród wygasł w 1615 r. i jego zamki przeszły w posiadanie książąt brzeskich.

O ruinach na Gromniku przypomniano sobie dopiero po I wojnie światowej. Na szczycie góry znajdowała się gospoda i wieża widokowa, wysadzone w 1945 r.

Obecnie (2006 r.) trwają prace nad rewitalizacją tego miejsca. Już w 2003 roku Towarzystwo Wzgórz Strzelińskich zainicjowało uporządkowanie miejsca i budowę parkingu przy szosie.

Źródło: Wikipedia.

Ten wpis umieszczono w kategorii Multimedia i otagowano , , . Dodaj jako zakładkę ten link.

Komentarze są zamknięte.